Lumosity – daj mózgowi wycisk!
|Jeśli jesteście znudzeni prostymi grami, w których myślenie ogranicza się tylko do zdecydowania w którym momencie dotknąć ekranu to mam dla was całkiem niezłe wyzwanie. Lumosity to tak naprawdę cały zestaw gier, które mają na celu zwiększenie wydajności twojego mózgu, a przy tym dobrą zabawę. Ta kompilacja mini gier może i nie zrobi z was geniuszów, ale na pewno pomoże trochę poćwiczyć mózg, a przy okazji odpocząć.
Zobacz też: APLIKACJE DO NAUKI JĘZYKÓW: ROSETTA STONE
Według informacji podanych przez twórców gry, firmę Lumos Labs, gra powstała przy współpracy z neurologami - w składzie zespołu tworzącego grę jest ich aż 6. Dzięki ich wkładowi udało przenieść się popularne neurologiczne testy wprost do aplikacji mobilnej. Lumosity dobiera dla każdego użytkownika pięć spośród czterdziestu gier dziennie i pozwala na około 20 minutowe ćwiczenia. Na szczęście są one podane w takiej formie, że ich wykonywanie to czysta przyjemność. Trzeba przyznać, że to spore osiągnięcie by stworzyć produkt który nie tylko bawi, ale daje nam jakieś korzyści. Jeśli będzie grę odwiedzać codziennie przyniesie to prawdopodobnie konkretne wyniki – każda z nich prowadzi specjalne zestawie punktowe, dzięki czemu możemy sprawdzić czy zrobiliśmy w danej dziedzinie jakieś postępy. Tyle jeśli chodzi o mechanikę, a co z grami?
Przed rozpoczęciem gry musice stworzyć swój własny profil, zaś podczas jego tworzenia wybrać te obszary waszej pamięci, które chcecie poprawić, np. kojarzenie nazwisk z twarzami lub zapamiętywanie ruchów i lokacji obiektów. Następnie wskazać które elementy waszej uwagi potrzebują wzmocnienia, np. ignorowanie rozpraszających czynników lub dzielenie uwagi na wiele przedmiotów lub akcji. Do wybrania pozostaje jeszcze 3 kolejne tematy: prędkość podejmowanych decyzji, elastyczność i umiejętność rozwiązywania problemów. Na podstawie waszych wyborów Lumosity przygotuje dla was specjalny zestaw gier, który pozwoli poprawić wskazane przez was cechy.
Lumosity zawiera ponad 40 gierek, ale tylko kilka z nich dostępna jest w wersji darmowej aplikacji. Przed rozpoczęciem zabawy na serio, polecam przejść tutorial, który składa się z pięciu testów. Pozwalają one zapoznać się z niektórymi zabawami i sprawdzić w jakiej formie jesteśmy. Niektóre gry mogą być wam znane w tej lub innej wersji. Są tam m.in. gry typowo pamięciowe, gdzie musimy w kilka sekund zapamiętać położenie konkretnych kafelków na polu kwadratów, a później bezbłędnie je wskazać. Z podobną zabawą na pewno już się kiedyś spotkaliście przy wielu okazjach.
Inna gra – Train of Thought polega na łączeniu ze sobą torów kolejowych w ten sposób, by każdy z nadjeżdżających właśnie pociągów trafił do odpowiedniej zajezdni. Z pewnością brzmi banalnie, ale poprawne wykonanie tego zadania naprawdę wymaga dobrego planowania, refleksu i szybkiego podejmowania decyzji.
Moją ulubioną grę jest Color Match. Wiele razy wprawiła mnie już w zakłopotanie i muszę przyznać, że jest dla mnie wyjątkowo trudna. Jej zasady są jednak dosyć proste: na ekranie widzimy dwie karty – na górnej widnieje napis oznaczający kolor, np. blue. Poniżej znajduje się inny napis, np. red. Przy czym napisy te mają często zupełnie inne kolory, więc „red” jest czasem niebieski, żółty, a czasem czerwony. Jeśli napis z górnej karty odzwierciedla kolor z tej poniżej, należy kliknąć przycisk YES. Jeśli obie karty nie korespondują ze sobą kolorami, wybierzcie NO. Ta prosta sztuczka potrafi naprawdę zamieszać w głowie, a gra jest naprawdę wymagająca, szczególnie, że na decyzję mamy tylko 3 sekundy.
Lumosity to naprawdę świetna aplikacja: nie dość, że przyniesie wymierne korzyści naszemu mózgowi, to jeszcze można się przy tym świetnie bawić. Oprawa graficzna jest prosta i czytelna, ale bardzo sympatyczna i nowoczesna. Całość jest więc świetnie opakowanym produktem, który powinien rozruszać nawet najbardziej „zasiedziałe” głowy.
OCENA: 9/10
Plusy:
- Gry przygotowane przy współpracy z neurologami.
- Ciekawe gry zmuszające do wysiłku umysłowego.
- Bardzo ładna grafika.
- Możliwość grania bez wykupywania konta premium.
- Przypomnienia o ćwiczeniach.
- Zestawienie i porównywanie wyników.
- Z gier można korzystać też w przeglądarkach, na komputerze.
Minusy:
- Nużące udźwiękowienie.
- Drogi dostęp do wersji premium.