Magic 2015 – oficjalna karcianka od twórców Magic: The Gathering
|Jeśli znacie Magic: The Gathering, to nie potrzebujecie pewnie zbyt wiele zachęt by sięgnąć po wydaną niedawno grę Magic 2015. To oficjalna gra stworzona przez firmę Wizards of the Coast, odpowiedzialną za oryginalną grę karcianą Magic The Gathering. Magic 2015 to gra przede wszystkim dla tych, którzy już się kiedyś spotkali z „papierową” wersją, ale jeśli jej nie znacie, ale jesteście odpowiednio zmotywowani i zainteresowani tego typu produkcjami – możecie pobrać Magic 2015 za darmo. Zarówno na Androida jak i iOS-a.
Na początku krótkie wyjaśnienie dla tych, którzy nie wiedzą na czym dokładnie gra polega. Jako gracz, rozpoczynasz ją od wybrania sobie bohatera (a raczej avatara, bo wybór bohatera nie wpływa na rozgrywkę) oraz wylosowania składającej się z co najmniej 60, a maksymalnie 100 kart talii. Przy okazji, trzeba się zdecydować który z kolorów kart sobie dobierzemy. To ważne, bo każda z 5 barw reprezentuje różne style gry i zawiera postacie oraz czary o innych właściwościach. Talia składa się z kart lądów, które zawierają „mana” i pozwalają wykonywać czary oraz z postaci, czarów czy różnego rodzaju artefaktów.
Dobrze dobrana talia powinna składać się ze zrównoważonej ilości różnego rodzaju kart. Podstawą są karty lądów, dzięki którym można wykonywać czar, ale niezbędne są też postacie służące do atakowania wroga. Jeśli talia będzie źle skonstruowana i zabraknie w niej np. lądów to nie będzie możliwe np. przywołanie jakiejś postaci i wykonanie ataku. Z drugiej jednak strony, zbyt duża ilość lądów sprawi, że gracz będzie miał dużo mana, ale może mu zabraknąć postaci lub czarów do przywołania. Jak widać, równowaga jest tutaj niezbędna.
Rozgrywka zawsze odbywa się pomiędzy dwoma graczami. Na początku każdy z nich ma 20 punktów życia, a wygrywa ten, kto skutecznymi atakami zmniejszy ich ilość u wroga do zera. W jednym momencie gracz może mieć w ręku maksymalnie 7 przypadkowo dobranych kart. Po zagraniu jednej z nich, dobierania jest nowa. Część z kart po użyciu zostaje odstawiona z talii i nie można z niej korzystać, inne mogą pozostać w grze, zależy to od właściwości każdej karty z osobna. Rozgrywka toczy się turami, a w jednej turze gracz może użyć karty lądu, oraz innej, dowolnej karty jeśli ma wystarczającą ilość mana.
Jeśli wszystko to wydaje się wam skomplikowane, nie przejmujecie się. Magic 2015 ma naprawdę dobry i szczegółowy samouczek, który poprowadzi was po wszystkich stadiach walki i wyjaśni całą mechanikę gry. Jeśli natomiast mieliście już kiedyś kontakt z serią Magic: The Gathering i znacie jej zasady, nie będziecie mieli żadnych problemów z rozpoczęciem rozgrywki.
Teraz kilka słów o tym jak wygląda sama aplikacja. W porównaniu do innych popularnych gier karcianych (chociażby do Hearthstone) grafika prezentuje się nieco „blado” – stół na którym rozgrywa się walka jest zawsze jednakowo biały i przypomina raczej szpitalną posadzkę. Karty wyglądają ładnie, ale podczas gry brakuje mi przeglądu całej talii – zarówno swojej jak i przeciwnika. By zobaczyć dokładnie całą kartę i przeczytać jej opis, trzeba ją przybliżyć, dotykając jej podwójnie. Cała oprawa graficzna, w tym menu, jest stonowana, co prawdopodobnie miało pomóc w skupieniu się na kartach. Te zresztą wyglądają bardzo ładnie, identycznie jak w wersji „papierowej”.
Magic 2015 oferuje bardzo ciekawe narzędzie do zarządzania kartami. Wygląda dosyć skomplikowanie, ale z czasem można się nauczyć jak dobrze z niego korzystać. Pozwala zobaczyć statystyki talii, co pomaga w jej zarządzaniu i umiejętnym ich dobieraniu przed pojedynkiem. Gra wyświetla też porady, dzięki którym łatwiej nauczyć się różnych strategii i łatwiej pojąć w jaki sposób zarządzać talią. To bardzo ważne, bo po każdym wygranym pojedynku gracz otrzymuje nowe karty, tzw. booster, warto więc przyglądać się swoim kartom i wybierać je zgodnie z np. kolorem, który nam patronuje.
Grę można pobrać za darmo, co oznacza, że zawiera mikropłatności. Niestety, w znaczący sposób ogranicza to możliwości. Po przejściu tutorialu, pierwsza walka w kampanii jest naprawdę bardzo trudna i trzeba się nieźle napocić by ją wygrać. Gra oferuje też tryb multiplayer, który umożliwia walkę ze znajomymi, ale za dostęp do tej opcji trzeba zapłacić. Podobnie jest z opcją pojedynczej rozgrywki, która świetnie nadaje się by trochę potrenować. W ogóle opcji płatnych jest w grze bardzo dużo, więc jeśli naprawdę chcecie z gry korzystać „na całego” musicie się liczyć z tym, że za niektóre opcje trzeba będzie, niestety zapłacić.
Sterowanie wydaje się łatwe, ale w praktyce gra jest bardzo mało responsywna, a okienka z informacjami i przyciskami do potwierdzenia bardzo małe. Nieraz trzeba dotykać ekranu kilka razy, zanim gra „załapie” i wykona polecenie. Nie wpływa to co prawda na samą rozgrywkę, ale bardzo irytuje.
Magic 2015 to świetna gra, chociaż może być nieco trudna dla osób, które nigdy nie spotkały się wcześniej z systemem Magic: The hGathering. Dużo więc zależy od was – jeśli macie na tyle zaparcia, żeby nauczyć się wszystkich reguł, to będziecie mieli na pewno sporo satysfakcji. Jeśli znacie już, chociażby pobieżnie tę grę, będziecie zachwyceni. Największym minusem gry jest bardzo słaba responsywność oraz stół do gry, który jest nieczytelny i utrudnia ogląd sytuacji. Na pewno nie są to jednak przeszkody nie do pokonania.
Ocena: 8/10
Plusy:
- Oficjalna, mobilna wersja Magic: The Gathering!
- Szczegółowy samouczek.
- Świetne narzędzie do zarządzania talią.
Minusy:
- Zbyt dużo płatnych opcji – multiplayer oraz jednorazowy pojedynek.
- Słaba responsywność gry na dotyk.
- Mała przejrzystość kart podczas pojedynku.
- Gra może być zbyt trudna dla osób, które nie znają systemu Magic: The Gathering.